Zawieszenie władzy rodzicielskiej

wpis w: Dzieci, Teksty

W życiu zdarzają się różne sytuacje, które mogą w dużym stopniu utrudnić, a czasem wręcz uniemożliwić sprawowanie władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Pojawia się problem, gdy nie jesteśmy w stanie wykonać pewnych narzuconych nam obowiązków i w tym czasie nadal sprawować pieczy nad dzieckiem. Ustawodawca umożliwił nam w takich sytuacjach czasowe zawieszenie praw rodzicielskich nad dzieckiem i powierzenie opieki nad nim innej osobie. Jest to instytucja, która na pewien czas zawiesza władzę rodzicielską (nie pozbawia rodziców praw do dziecka) na wniosek osób sprawujących tę władzę.

Kiedy sąd zawiesi władzę rodzicielską?

Zgodnie z art. 110 §1 ustawy o prawie rodzinnym i opiekuńczym (Dz.U. 1964 Nr 9, poz. 59) sąd opiekuńczy na wniosek osób sprawujących władzę rodzicielską nad małoletnim zawiesza ją, gdy wystąpi po stronie rodziców przemijająca przeszkoda w jej wykonywaniu. Jednak sam wniosek nie wystarczy do podjęcia decyzji przez sąd o konieczności zawieszenia władzy, dlatego też każda ze spraw zostaje odpowiednio zbadana, w szczególności pod kątem dobra dziecka. Należy mieć na uwadze, że sąd może zawiesić na pewien czas władzę rodzicielską w razie spełnienia przesłanek wskazanych przez ustawę.

Do tych przesłanek należy wystąpienie przejściowej przeszkody w sprawowaniu władzy rodzicielskiej. Ponadto musi zaistnieć jeszcze przesłanka celowości zawieszenia władzy rodzicielskiej. Przykładowo celowe będzie zawieszenie władzy rodzicielskiej, gdy rodzic zachoruje (krótkotrwale) lub wyjedzie za granicę i nie będzie miał możliwości nadzorowania sytuacji dziecka, podejmowania decyzji związanych z jego życiem, czy też nie będzie mógł go reprezentować. Jednak, gdy do takich sytuacji nie dochodzi, bądź też w razie, gdy rodzic pozostawia dziecko pod opieką osób godnych zaufania jak np. dziadków, cel wydania orzeczenia nie zostanie zachowany. W związku z powyższym władzę rodzicielską będziemy mogli zawiesić w razie zaistnienia ważnych powodów, które uniemożliwiają wykonywanie odpowiedniej opieki nad dzieckiem.

Przemijająca przeszkoda.

Z przemijającą przeszkodą mamy do czynienia, gdy mamy pewność, że przestanie ona istnieć w niedługim czasie. Krótka jest taka przeszkoda, która nic nie zmienia w sprawowaniu władzy rodzicielskiej, a jedynie przez krótką chwilę rodzic nie może jej wykonywać. Nie będzie zatem przemijającą przeszkodą wieloletni pobyt w więzieniu, gdyż przerwa będzie zbyt długa i istnieje prawdopodobieństwo zajścia zmian w relacjach pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Taka przeszkoda będzie uważana za przeszkodę trwałą, a więc na jej podstawie nie będzie możliwe zawieszenia władzy rodzicielskiej. Należy również zauważyć, że pomimo początkowo zachodzącej przeszkody przemijającej może ona przekształcić się w przeszkodę trwałą – taka sytuacja może doprowadzić natomiast do pozbawienia rodzica władzy rodzicielskiej.

Skutek odpadnięcia przyczyny zawieszenia.

Samo zakończenie przemijającej przeszkody nie powoduje, że władza rodzicielska zostaje „odwieszona” i wszystko wraca do normy. Osoba, której prawa zostały zawieszone, powinna zgłosić do sądu opiekuńczego, że przejściowa przyczyna przestała istnieć. W takim stanie rzeczy sąd opiekuńczy wydaje stosowne orzeczenie potwierdzające tę okoliczność i uchyla zawieszenie władzy rodzicielskiej.

 

Interesuje cię jakiś temat z zakresu prawa rozwodowego? Chcesz przeczytać o nim artykuł? Zostaw nam komentarz lub napisz o tym w wiadomości prywatnej, a my postaramy się opisać interesujące Cię zagadnienie.

Ilustracja: pixabay.com, by 3643825

Dodaj komentarz