Koszty sądowe w sprawie o rozwód

wpis w: Przebieg i koszty, Teksty

Sprawa rozwodowa zasadniczo pociąga za sobą konieczność poczynienia wydatków. Małżonek rozważający wniesienie pozwu rozwodowego powinien być przygotowany na uiszczenia opłaty od pozwu, a jeżeli sytuacja procesowa będzie tego wymagała – pokrycie innych kosztów, np. zaliczek na poczet opinii biegłych. Ponadto, odpowiednie przygotowanie się do sprawy wymaga skompletowania dokumentów. Niektóre z nich wydawane są za opłatą, np. odpis aktu małżeństwa czy odpisy aktów urodzenia małoletnich dzieci. Wreszcie, jeżeli osoba dążąca do uzyskania rozwodu ma życzenie korzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, to powinna mieć świadomość, że pobierze on umówione wynagrodzenie.

Jaka jest wysokość kosztów w związku ze sprawą rozwodową? W tym artykule odpowiadamy na te pytania w odniesieniu do kosztów sądowych (informacje o innych kosztach związanych ze sprawą rozwodową odnaleźć można w pozostałych naszych artykułach). Koszty te dzielą się na opłaty i wydatki.

 

Opłaty

Od pozwu o rozwód odbiera się opłatę w wysokości 600,00 zł. Opłatę tę uiszcza się w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy sądu albo w formie wpłaty gotówkowej – bezpośrednio w kasie sądu lub w formie znaków opłaty sądowej (do nabycia w kasie sądu). Numer rachunku bankowego sądu odnaleźć można TUTAJ, jak również na stronach internetowych poszczególnych sądów oraz w ich siedzibach na tablicach ogłoszeń.

Numer rachunku bankowego Sądu Okręgowego w Opolu do wpłaty opłaty od pozwu rozwodowego: (NBP O/O Opole) 54 1010 1401 0013 8422 3100 0000

Co do zasady, do pozwu należy dołączyć dowód uiszczenia opłaty. Jeżeli opłata wnoszona jest w znakach opłaty sądowej, znaki te trzeba nakleić na pozew.

W przypadku wniesienia pozwu rozwodowego bez opłaty, należy się spodziewać, że sąd wezwie do uiszczenia właściwej opłaty pod rygorem zwrotu pozwu. Pozew zwrócony nie wywołuje żadnych skutków.

Uiszczając opłatę od pozwu rozwodowego na wezwanie sądu, na dowodzie wpłaty
(w tytule przelewu) należy podać sygnaturę sprawy. Można ją odnaleźć na piśmie stanowiącym wezwanie do opłaty.

Jeżeli sąd orzeknie rozwód na zgodny wniosek stron bez orzekania o winie, to połowa opłaty od pozwu (300,00 zł) zostanie stronie powodowej zwrócona po uprawomocnieniu się orzeczenia.

UWAGA: Opłata stała od pozwu rozwodowego obejmuje wszystkie rozstrzygnięcia obligatoryjne zawarte w wyroku rozwodowym – rozstrzygnięcia o kosztach wychowania i utrzymania małoletnich dzieci stron (alimenty), o sposobie wykonywania w stosunku do nich władzy rodzicielskiej oraz o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania. Jak jednak podano w artykule o pozwie rozwodowym, pozew taki może zawierać także inne żądania – zasądzenia alimentów na rzecz małżonka, eksmisji małżonka, czy też podziału majątku wspólnego. Takie inne żądania podlegają odrębnym opłatom.

Opłacie podlega nie tylko pozew, ale także inne pisma np. apelacja czy zażalenie.

Opłata kancelaryjna

Opłacie kancelaryjnej podlegają wnioski o wydanie na podstawie akt: odpisu, wypisu, zaświadczenia, wyciągu, innego dokumentu oraz kopii.

Opłatę od wniosku o wydanie na podstawie akt poświadczonego odpisu, wypisu lub wyciągu, odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem prawomocności ora odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem wykonalności pobiera się opłatę w wysokości 6 złotych za każdą rozpoczętą stronę wydanego dokumentu.

Opłatę od wniosku o wydanie kopii dokumentu, znajdującego się w aktach sprawy, pobiera się w kwocie 1 złotego za każdą rozpoczętą stronę wydanego dokumentu.

Opłatę od wniosku o wydanie na podstawie akt zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia pobiera się w wysokości 15 złotych za zapis.

 

Wydatki

Wydatki w sprawie rozwodowej mogą objąć przykładowo:

  • zwrot kosztów podróży oraz utraconych zarobków lub dochodów świadków,
  • wynagrodzenie i zwrot kosztów poniesionych przez biegłych,
  • ryczałty należne kuratorom sądowym za przeprowadzenie wywiadu środowiskowego.

Zasady ponoszenia kosztów związanych z wydatkami mogą być różne. Zależy to od charakteru sprawy i decyzji sądu. Przykładowo można podać, że jeżeli w sprawie pojawi się konieczność przeprowadzenia wywiadu środowiskowego bądź sporządzenia opinii przez biegłego, to z dużym prawdopodobieństwem sąd nakaże jednej ze stron albo obu stronom wpłacenie zaliczki na poczet wydatków związanych z wynagrodzeniem i zwrotem kosztów kuratora bądź biegłego.

 

Jeżeli nie jesteś w stanie ponieść kosztów sądowych bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny, możesz wnosić o zwolnienie w tym zakresie. Dowiedz się, jak uzyskać zwolnienie od kosztów sądowych.