Trwały charakter rozkładu małżeństwa

wpis w: Pytania i odpowiedzi, Teksty

Czy rozkład pożycia małżeńskiego ma trwały charakter?

(Aby dowiedzieć się jakie są inne przesłanki rozwodu przejdź tutaj)

Nie zawsze rozkład pożycia małżeńskiego następuje raz na zawsze. Doświadczenie życiowe zna takie przypadki, w których pomiędzy małżonkami następuje rozkład pożycia o charakterze bezsprzecznie zupełnym, jednak jest to sytuacja przejściowa, po przeminięciu której małżonkowie wracają do wspólnego życia. Tymczasem dla orzeczenia rozwodu konieczne jest, by rozkład pożycia małżeńskiego był nie tylko całkowity (zupełny), ale także trwały.

Rozkład pożycia określa się jako trwały, gdy opierając się na doświadczeniu życiowym możemy przyjąć, że nie nastąpi w przyszłości ponowne ukształtowanie się więzi małżeńskich. Trwałość rozkładu pożycia ustalana jest więc w drodze oceny prawdopodobieństwa powrotu małżonków do wspólnego pożycia (wg profesora Adama Olejniczaka [w:] Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz, pod red. H. Doleckiego i T. Sokołowskiego, LEX/el. 2013).

Trzeba jednak mieć na uwadze, że według wytycznych rozwodowych ustalonych przez Sąd Najwyższy już w 1955r., do uznania, że rozkład jest trwały, nie jest konieczne stwierdzenie, że powrót małżonków do pożycia jest bezwzględnie wyłączony. Wystarczy oparta na doświadczeniu życiowym ocena, że w okolicznościach sprawy powrót małżonków do wspólnego pożycia nie nastąpi. Należy przy tym mieć na uwadze indywidualne cechy charakteru małżonków.