Alimenty z funduszu w dobie koronawirusa

Z uwagi na panującą epidemie wywołaną wirusem SARS-Cov-2 tzw. koronawirusem powstało wiele instytucji mających na celu pomoc społeczeństwu w powstałym kryzysie gospodarczym. Wielu przedsiębiorców uzyskało pomoc finansową co uchroniło ich przed zamknięciem swoich działalności. Jednak nie tylko pomoc dla przedsiębiorców została ujęta w tarczy antykryzysowej, bowiem wskazano w niej również zmiany dotyczące świadczenia alimentacyjnego.

Jakie zmiany wprowadza tarcza?

W szczególności jest to wyższe kryterium dochodowe przy ustalaniu prawa do świadczenia alimentacyjnego oraz zasada „złotówka za złotówkę”.

Kryterium dochodowe

Kryterium dochodowe zostało podniesione w kwestii uprawnienia do otrzymania świadczenia alimentacyjnego z funduszu. Celem przypomnienia wskazać należy, że świadczenie z funduszu alimentacyjnego przysługuje w chwili bezskutecznej egzekucji zasądzonych alimentów. Co do zasady jest ono wypłacane w wysokości zasądzonych alimentów, jednakże nie więcej niż 500 zł miesięcznie. Dotychczas z funduszu mogli skorzystać rodzice, których dochód na członka rodziny nie przekraczał 800 zł. Kryterium te zostało podwyższone do 900 zł.

Złotówka za złotówkę

Ważną zmianą jest również wprowadzenie zasady „złotówka za złotówkę”, bowiem pozwala ona na pobieranie świadczenia z funduszu nawet w razie przekroczenia progu dochodowego. Wobec tego jeśli dochód w rodzinie będzie przekraczał kwotę 900 zł, to świadczenie alimentacyjne będzie wypłacane, jednak w pomniejszonej wysokości.

Obniżenie wynagrodzenia traktowane jako utrata dochodu

Warto również zauważyć, że w rozumieniu tarczy obniżenie wynagrodzenia z tytułu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub obniżenia dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej z powodu COVID-19 jest traktowane jako utrata dochodu. Wobec tego, jeśli dotychczas rodzic nie mógł pobierać świadczenia alimentacyjnego z funduszu, bowiem przekraczał próg dochodowy, a obecnie jego wynagrodzenie zostało obniżone z powodu epidemii koronawirusa, może uzyskać świadczenie. W tym celu konieczne pozostaje złożenie odpowiedniego wniosku wraz z wyjaśnieniem swojej aktualnej sytuacji.

Interesuje cię jakiś temat z zakresu prawa rozwodowego lub rodzinnego? Chcesz przeczytać o nim artykuł? Zostaw nam komentarz lub napisz o tym w wiadomości prywatnej, a my postaramy się opisać interesujące Cię zagadnienie.

Photo by Annie Spratt on Unsplash

Dodaj komentarz