Koronawirus a sprawy rodzinne w toku. Czy sąd odwoła moją rozprawę?

Rozprzestrzenianie się koronawirusa spowodowało ograniczenie funkcjonowania wielu instytucji,  w tym także sądów. Media co chwilę zasypują nas kolejnymi doniesieniami dotyczącymi szerzącego się zagrożenia. W ostatnim czasie pojawiły się m.in. informacje o odwoływaniu większości rozpraw sądowych. Z tego powodu otrzymujemy od klientów szereg telefonów z pytaniem „czy moja rozprawa się odbędzie?”. Jeżeli otrzymałeś wezwanie na rozprawę, której termin przypada w ciągu najbliższych kilku tygodni, sam na pewno zastanawiasz się, czy rozprawa ta odbędzie się normalnie, czy musisz pojawić się w sądzie, czy też może powinieneś zastosować się do obecnych zaleceń i pozostać w zaciszu swojego domu.

Ogólnie rzecz ujmując, to prawda – większość rozpraw jest odwoływana i należy spodziewać się, że sytuacja ta potrwa przez dłuższy czas. Sądy zwalniają tempo, stosując się w tym zakresie do wytycznych Ministerstwa Sprawiedliwości. Musisz jednak wiedzieć, że część spraw ze względu na ich szczególny charakter nie powinna, a wręcz nie może zostać rozpoznana w późniejszym czasie. Są to tzw. sprawy pilne, które pomimo stanu zagrożenia epidemiologicznego, będą przez sądy kontynuowane bez zwłoki. Wśród tego rodzaju spraw znajdują się niektóre sprawy rodzinne.

Poniżej przedstawiamy kategorie spraw rodzinnych, w odniesieniu do których należy przewidywać, że wyznaczony termin rozprawy nie ulegnie zmianie. Jednocześnie podkreślamy, że szczegółowe informacje na temat tego, które sprawy traktowane są przez dany sąd jako pilne i są wobec tego normalnie rozpoznawane, znajdują się na stronach internetowych konkretnych sądów. Informacje te mogą się nieznacznie różnić między sobą, w zależności od danego sądu, dlatego radzimy, by każdorazowo upewnić się czy rozprawa odbędzie się bez zmian. W tym celu należy skontaktować się telefonicznie z Biurem Obsługi Interesanta danego sądu.

Wykaz spraw rodzinnych uznawanych za pilne i rekomendowanych do rozpoznawania w normalnym trybie:

  1. sprawy o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką;
  2. sprawy dotyczące umieszczenia dziecka w schronisku dla nieletnich,
  3. sprawy, w których dziecko zostały już umieszczone w schronisku dla nieletnich;
  4. sprawy dotyczące ustanowienia kuratora do reprezentowania interesów dziecka w postępowaniu przed sądem lub innym organem;
  5. sprawy o umieszczenie dziecka będącego cudzoziemcem w placówce opiekuńczo-wychowawczej;
  6. sprawy o zobowiązanie osoby stosującej przemoc w rodzinie do opuszczenia mieszkania.

Za sprawę pilną może być także uznane rozpoznanie wniosku o zabezpieczenie. Jeżeli zatem inicjując postępowanie wnioskowałeś o zabezpieczenie, np. w kwestii powierzenia władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców i sprawa ta wymaga podjęcia kroków niecierpiących zwłoki, to prawdopodobne jest, że nie zostanie ona odwołana. Jednakże raz jeszcze podkreślamy, że bezpieczniej jest upewnić się co do terminu rozprawy, dzwoniąc bezpośrednio do sądu. Może zdarzyć się i tak, że twoja sprawa rodzinna, pomimo że nie widnieje w powyższym wykazie, zostanie uznana przez sędziego ją rozpatrującego jako wymagająca natychmiastowych decyzji i odbędzie się normalnie. 

Interesuje cię jakiś temat z zakresu prawa rozwodowego lub rodzinnego? Chcesz przeczytać o nim artykuł? Zostaw nam komentarz lub napisz o tym w wiadomości prywatnej, a my postaramy się opisać interesujące Cię zagadnienie.

Ilustracja: pixabay.com, by Tumisu 

       

Dodaj komentarz